Hovadina “bezpodmínečné štěstí”

Jedna z nejotravnějších a nejchorobnějších věcí je, že můžeme a máme být šťastní bez příčiny. Nebo snad ještě není všecko ztraceno a svaďme to na to, že je to jen hloupý trend. Protože kdybychom se opravdu dokázali přesvědčit, že jsme bezdůvodně šťastní (alespoň většina z nás), byli bychom šťastní a nepotřebovali se o tom pořád chorobně přesvědčovat; no a stačí se rozhlédnout, abychom zjistili, že lidi jsou víc a víc nešťastní a vyžadují své právo na esenciální štěstí. Takže to asi bude ten protivný zvrácený nelogicky tupý trend. Protože jak víme, i nebetyčná blbost se dá dobře marketingově vyhajpovat a o to líp to funguje, když si na tom může hodně lidí postavit všivý, ale sypající byznys.

Štěstí (ať už filozofické, psychologické nebo neurobiologické) je něco jako měřítko, nicméně vyměřuje a odměňuje skutky, činy, hodnoty. Kdyby byl tento set kvalit, které odměňuje, naprosto standardizovaný, nebyl by býval dal prostory pro takové machinace, jako je “štěstí bez příčiny”. Úplně průhledný ovšem není a to je na tom to kouzelné. Nicméně každý to pravé štěstí pocítí, když se dostaví, a bude zřejmě i vědět, za co to právě teď je.

Stejně tak se vyměřuje neštěstí. Jsem nešťastný, mám k tomu důvod, sere mě práce, nemám partnera, pohádal jsem se s rodinou, nemám žádné koníčky a nedělám nic, abych to změnil. V pořádku. Je naprosto přirozené a normální, že jste nešťastní, protože nešťastní být máte. Právě proto, že vás sere práce, nemáte partnera, pohádal jste se s rodinou, nemáte žádné koníčky a neděláte nic, abyste to změnil. Jak jinak se zorientujete ve svém emocionálním světě, když si jakoukoli adekvátní zpětnou vazbu sám od sebe (!!!) upřete? Nemáte ztrácet čas vymáháním si bezpodmínečného štěstí, běháním po terapeutech, šarlatánech a blbech ani čtením knížek od nich ani poustováním obrázků s vycházejícím slunkem, polňačkou, pěknou buchtou zezadu a nějakým tím bonmotem od pana blba.

Koncept štěstí bez příčiny je deviantství. Hejbněte prdelí, abyste byli šťastní. Nebo buďte nešťastní a noste to s noblesou.

Knížky, kurzy, bonmoty o “bezpodmínečném štěstí” jsou fuj! Zahoďte je, nemějte je a hlavně je nečtěte!!! Ztrácíte čas, oblbujete se, kácíte lesy pro nic a kazíte si vkus. O knížkách o úspěchu ani nemluvím. (proč mám ale takový pocit, že jsou ty texty úplně, ale úplně do mrtě stejné, jen slovo “štěstí” alteruje “úspěch”, “vy” alteruje “vaše firma” a mezi tímto si už jen každý při troše vůle postaví most a postaví si ho úplně sám, protože “vy” to prostě dokážete, stačí v sebe věřit!!!)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s