Nepodceňujte užitek hejtu!

Každý psycholog amatér, tj. každý, kdo na facebooku odebírá psychologii.cz nebo něco podobně erudovaného (má to v názvu „psychologie“, tak to přece musí o duši a motivaci a manipulaci a o tom, jak být dobrým člověk, a hlavně jak ostatní v dobré obrátit, k obrazu svému, navíc je to -ie, takže je to věda!) ví, jak je pochvala, pozitivní zpětná vazba, velice důležitá věc. A všichni to víme, i když podobné kanály nesledujeme; víme to, protože známe ten pocit, když nás někdo pochválí. Není úplně normální. Buďto nás nabudí a nutí samoúčelně dělat další podobné věci, abychom si ten pocit zase zopákli (pozor na závislosti (!), závislost na pochvale je trapnější a víc impotentní než závislost na běhání) nebo můžete nabýt pocit, že po vás váš chválič něco chce a to už se staví zdi a to není dobrý. Nebo máme prostě jen dobrý pocit z dobře odvedené práce, well done dude, a to je váha objektivně pozitivní zpětné vazby.

Stejně jako třeba dobro se neobejde bez zla, princip jin – jang a všechny ty duální principy, které se navzájem potřebují, protože leda spolu tvoří jednotu a jsoucno a všecky ty kydy, o kterých hodně čtete a hodně je posloucháte (třeba i za peníze), ale víte o nich vlastně hovno… no tak přesně na stejném základě byste měli svatosvatě, posvátně i světsky ctít správný so called hate, nenávist, kulantněji negativní zpětnou vazbu.

Jak je zmíněno výše, i pozitivní zpětná vazba není věc zcela automatická (ať už její dávání nebo přijímání) a celý akt si musíme pěstovat a hýčkat. Stejně tak je tomu s hejtem. Může se to zdát trochu kruté a škaredé (všichni víme, že nemáme nenávidět a být na ostatní ošklivý), ale ono je to nezbytné právě kvůli váze té pozitivní zpětné vazby. Pozitivní zpětná vazba se musí dít jen jako reakce na dobré (dobré – pozitivní – správné – láska – den – sluníčko – žena – Čech – atd.) a to je postaveno na základech dualismu, který máme rádi, protože beztak máme doma jin – jang medailonek. A dobro se určí a je vůbec schopné existovat jen přes přítomnost a existenci zlého (zlé – negativní – špatné – nenávist – noc – mračna – muž – Polák – dta.).

A taky ten opojný pocit z pochvaly je mnohem silnější po tom, co vás párkrát ten stejný nebo někdo jiný vyhejtí. Síla kontrastu pracuje. Voda se zdá mnohem studenější, když do ní skočíte rovnou ze sauny. Otužovat se je zdravé, to taky víme, protože čteme ty internety. Ti z nás, co číst umí. Ostatní se na ně dívají a poslouchají; nevadí, taky dobrý…

Proto, vážení a drazí, skutečně nepodceňujte sílu a váhu negativní zpětné vazby, poctivého hejtu. Navíc blbci si zaslouží vědět, že jsou blbci, protože je to fér stejně jako vědět, že jste na něco šikovní nebo prostě cool. Blbci si totiž sami nemůžou uvědomit, že jsou blbci (to je proti podstatě blbosti) a když to neví, tak s tím ani nemůžou nic dělat. Buďte dobří: dávejte špatnou zpětnou vazbu. Ve jménu lásky a ve jménu sluníčka.

Pozn. autorky: tento článek není určen pro neonácky. Ani staronácky.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s