Chudák komunikace

Je to všechno o komunikaci…

 

I kdybych pominula fakt, že tato fráze je sémantický svéprávná asi tak stejně, jako když vyslovím “vařím” a čekám, že za pár minut mám hotové jídlo, a i kdybych to rozvedla do dimenzí, za které si běžný český životní kouč vezme tak do patnácti set za jeden trénink, ani tak bych neomluvila cokoliv, co se snaží zneužít samotná komunikace jako klíč ke štěstí, protože je to koncept úplně impotentní.

Chiméra, že za spoustu konfliktů může špatná komunikace je úplně blbá, protože paradigma komunikace je tak široké, že naše malinkaté “já já já” problémečky můžeme svézt na to, že země se točí špatným směrem nebo třeba na to, že Rusko je moc silná velmoc (a když už prý Putinův hacking měl vliv na výsledky amerických prezidenstmých voleb, proč by nemohl mít vliv na to, že říkám pičoviny).

No ale ovšem. To, co se v osobním rozvoji špiní pod známkou “komunikace”, je interpersonální komunikace a osvojení si umu komunikace (UMU KOMUNIKACE, abychom ten UM neponižovali), vám ukáže cestu ke zlepšení vztahů rodinných a profesních.

Předchozí odstavec o třech tečkách má vyjádřit mé hluboké zamyšlení a upřimnou snahu přijít na to, jak by k tomu, kurva, asi mělo tak dojít?

Tak hele: komunikace (držíme-li se té interpersonální) je komplex verbálních a neverbálních smluvených znaků, na jejímž základě jsou lidé schopní se dorozumět. V tom tkví podstata celé komunikace – že je to právě a jenom ta univerzální substance, na jejímž základě jsme schopni se dorozumět, nikoliv to, kde dochází k nedorozuměním. To je protimluv.

Takže z vašich problémečků ve vztahu, prosím, vynechejte komunikaci. Pokud si nejste schopni něco vyříkat, nemůže za to komunikace. Komunikace je vždy ready se sadou znaků, které by měla vyčerpávajícím způsobem pokrývat všechno, co byste eventuálně chtěli nebo mohli říct. Když ale nevíte, co říct, jak to říct, jste sebelítostiví, neschopni empatie, permanentně nasraní, nesmlouvaví,  jste třeba kráva nebo jste třeba hňup, to je ten problém, který schováváte za komunikaci. Chudák komunikace za to nemůže. Komunikace jen trpělivě čeká, kdy a jestli vůbec přestanete být zabednění.

Jasně, jste-li Středoevropanka a nabrnknula jste si afrického lovce z domorodého kmene, jenž jste teprve vy objevila, pak skutečně mohou problémy v komunikaci nastat. To vás ale zaručeně na trénincích rozvoje osobnosti učit nebudou.  

Z celého tohoto výstupu plyne jediná věc. Bonmot “je to všechno o komunikaci” je hoden pěti políčků, za každé slovo jeden. Za různé modifikace sdělení jako “musíme si naslouchat” a “komunikace je klíč k úspěchu” a “komunikace je základ vztahu” pak po zásluze políčků podle počtu slov sdělení, případně i víc, rozhodně ne méně.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s